Rozstępy

cellulit
ROZSTĘPY

Rozstępy są to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, które przebiegają równolegle i stanowią pewnego rodzaju blizny.
W zależności od etapu rozwoju w jakim się znajdują, przybierają one kolor sino-czerwony (etap początkowy) lub perłowo-biały (etap bliznowacenia).
Pojawianiu się rozstępów nie towarzyszą żadne inne objawy. Niekiedy możliwe jest wystąpienie lekkiego swędzenia.
Po pewnym czasie rozstępy przechodzą w fazę zanikową, w której stopniowo bledną i są mniej wyraźne, a ich barwa jest podobna do kolorytu otaczającej je skóry. Dzieje się tak, gdyż włókna kolagenu i elastyny podejmują próbę regeneracji. Niestety pomimo zmiany koloru są one nadal widoczne i wyczuwalne w dotyku.
Rozstępy mogą pojawić się w wyniku gwałtownego zwiększenia masy ciała – zarówno u osób otyłych jak i tych z dużą ilością masy mięśniowej (kulturystów i osób uprawiająch wymagające sporty siłowe).

Powstawanie rozstępów może również mieć podłoże hormonalne.
Jednym z hormonów odpowiedzialnym za powstawanie rozstępów jest hormon stresu – kortyzol – produkowany przez korę nadnerczy. Kiedy jego stężenie we krwi jest duże, następuje upośledzenie komórek produkujących kolagen i elastynę. Są to białka, które nadają skórze uporządkowaną strukturę oraz elastyczność i jędrność. Co doprowadza do pękania skóry i tworzenia się blizn.
Także estrogeny mogą mieć wpływ na pojawienie się rozstępów. Z tego powodu problem dotyka kobiet w ciąży oraz karmiących piersią oraz pań stosujących metody antykoncepcji hormonalnej czy terapię zastępczą podczas menopauzy.
Co do samej walki z rozstępami, wskazane jest usuwanie rozstępów na etapie początkowym, kiedy mają one jeszcze zabarwienie czerwone lub fioletowe. Dzięki temu można uzyskać najlepsze efekty i łatwiejsza jest ich likwidacja.

Przed przystąpieniem do zabiegu redukcji rozstępów należy mieć na uwadze fakt, że nie zawsze jest się w stanie całkowicie je usunąć, ale może w znacznym stopniu poprawić ich wygląd i sprawić, że będą mniej widoczne.
Istnieje wiele skutecznych sposobów na walkę z rozstępami ale z pewnością nie należy pokładać nadziei w cudotwórczej mocy kremów. Są one z reguły nieskuteczne – nie rozwiązują problemu, a jedynie go maskują.
Współczesna medycyna estetyczna ma w swojej ofercie wiele zabiegów pomagających rozwiązać ten problem np. mezoterapia, laser frakcyjny CO2.
Dlatego zapraszamy do naszego gabinetu LaserLab Medica – u nas na pewno znajdziemy sposób na uporanie się z problemem jakim są rozstępy.