Żylaki kończyn dolnych


ddd

ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH

Żylaki kończyn dolnych to niestety coraz częstsza przypadłość, na którą cierpi aż 10-20 proc. populacji. Układ żylny nóg to połączone ze sobą układy żył głębokich – niewidocznych, które są położone głęboko pomiędzy mięśniami i żył powierzchownych, znajdujących się tuż pod skórą.
Problem żylaków dotyczy właśnie tego drugiego układu – to poszerzenie żył powierzchownych z towarzyszącym im wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem.

Żylaki pierwotne spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie. Stwierdzono, że u osób z żylakami ściany żył są bardziej podatne na rozciąganie. Duży wpływ na to kiedy pojawią się żylaki i jak bardzo będą nasilone mają czynniki zewnętrzne, takie jak długotrwała pozycja stojąca (np. praca fryzjera, chirurga czy sprzedawczyni) lub utrudniony odpływ z żył związany np. z ciążą lub dźwiganiem ciężarów.

Żylaki wtórne powstają na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych spowodowanego niedrożnością żył głębokich.

Skłonność do powstania żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40 roku życia. Możemy odziedziczyć ją po rodzicach lub po dziadkach czy pradziadkach. Z przeprowadzonych badań wynika iż ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych u osób, których oboje rodziców je mieli, wynosi ok. 90%. Natomiast gdy żylaki miało tylko jedno z rodziców ryzyko spada do 42%. Brak aktywności fizycznej czy złe nawyki żywieniowe mają również duży wpływ na ich występowanie.

varicose_veins_pl

 

 

 

 

 

 

 

 

ŻYLAKI MOŻEMY LECZYĆ NA KILKA SPOSOBÓW

Zachowawczo – noszenie obcisłych pończoch bądź opasek uciskowych,
Operacyjnie – polegające na usunięciu żylaków, a także coraz popularniejszą metodą laserowej operacji żylaków EVLT. Obecnie jednak najbardziej powszechną i najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia, którą wykonujemy również u nas w Laserlab medica 😉

Wśród ludzi panuje nadal przekonanie że żylaki można wyleczyć farmakologicznie, niestety lekarze nie podzielają tej opinii. Pamiętaj nieleczone żylaki na nogach prowadzą do przewlekłego owrzodzenia podudzi, zakrzepowego zapalenia żył, a nawet mogą stać się przyczyną zatorowości płucnej.

fot. źródło: wikipedia