Znamiona na celowniku

blog-znamiona

ZNAMIONA NA CELOWNIKU

Znamiona barwnikowe popularnie zwane pieprzykami ma prawie każdy z nas. Powstają one z melanocytów – komórek barwnikowych skóry, które szybko się namnażają. Znamiona barwnikowe dzielą się na zwykłe i atypowe, nabyte oraz wrodzone, a także złożone, skórne i łączące.
Nie wszystkie znamiona należą do niebezpiecznych, ale znajomość własnych pieprzyków to podstawowy warunek zadbania o swoje zdrowie. W tym celu należy wybrać się do lekarza specjalisty, gdyż lepiej zawczasu pozbyć się niepokojącego znamienia. Szkodliwy mit, że niektórych znamion nie można ruszać, a ich wycięcie jest niebezpieczne, powstał zapewne na skutek zbyt późnego zgłaszania się chorych do specjalisty, kiedy jest już zazwyczaj za późno.

Należy pamiętać iż wycięcie zmiany w całości nie powoduje jej przemiany nowotworowej i powstania przerzutów. Jeżeli po właściwie wykonanym zabiegu chirurgicznym stwierdza się przerzuty, to znaczy, że usuwana zmiana była czerniakiem, który zdążył się już rozprzestrzenić przez naczynia limfatyczne i krwionośne przed zabiegiem.
Dlatego obserwacja, badania i szybkość działania jest kluczowa dla zachowania zdrowia 🙂

Powinniśmy przede wszystkim usuwać wszystkie znamiona, które łatwo ulegają podrażnieniu np. przez pasek od spodni czy ramiączko stanika, ale również te odsłonięte i narażone na działanie promieni słonecznych.
Zaleca się również usuwanie zupełnie niegroźnych pieprzyków ze względów czysto estetycznych.

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ PACJENTA W WYGLĄDZIE ZNAMIENIA SKÓRNEGO

Każdy pieprzyk czy pojawiające się nowe przebarwienie skóry należy dokładnie obserwować, a jeśli zacznie się ono zmieniać niezwłocznie należy się wybrać do lekarza. Do wizyty u specjalisty powinny nas bezwzględnie skłonić :

 • stan zapalny wokół znamienia, to znaczy zaczerwienienie, bolesność i nieprawidłowe ucieplenie
 • swędzenie
 • zauważalna zmiana barwy
 • nagły wzrost zmiany
 • krwawienie

Znamiona można usuwać różnymi metodami w zależności od ich rodzaju. Konsultacje z lekarzem to najważniejszy etap przed wyborem właściwej metody pozbycia się pieprzyka, gdyż to właśnie lekarz może osądzić, czy istnieje podejrzenie, że znamię jest złośliwe bądź może się w takie przerodzić i na podstawie tego dobierze odpowiednią metodę działania.
Chirurgiczne usuwanie znamion to zabieg prosty i bezbolesny. Trwa zaledwie kilkanaście minut. Metoda ta polega na wycięciu pieprzyka skalpelem w znieczuleniu miejscowym – w tym celu wykorzystuje się krem lub zastrzyk. Znamię usuwa się z marginesem zdrowej skóry, tak aby mieć pewność, że nie pozostały żadne potencjalnie niebezpieczne tkanki. Następnie w miejscu ingerencji chirurgicznej zakłada się szwy i opatrunek. Technika zakładania szwów jest taka sama jaką stosuje się w chirurgii plastycznej, co oznacza, że po wygojeniu pozostaje praktycznie niewidoczna blizna.

Polecaną metodą usuwania niegroźnych zmian skórnych takich jak:

 • znamiona komórkowe
 • włókniaki
 • ziarniniaki
 • prosaki
 • ciałka rubinowe
 • kępki żółte
 • brodawki wirusowe/ kurzajki

jest metoda laserowa. Wykorzystanie w tym celu światła laserowego pozwala na usunięcie niegroźnych zmian skórnych z pozostawieniem niewielkiej, prawie niewidocznej blizny. Pozostała po zabiegu rana goi się szybko i bez powikłań.

Oczywiście wymienionym wyżej zabiegom można poddać się w gabinecie Laserlab Medcia, gdzie wykonamy dokładną diagnostykę dermatoskopową oraz badanie his-pat każdej usuniętej zmiany.