Zabieg laserem, a pajączki naczyniowe

blog_pajaczki_naczyniowe_laser

TELEANGIEKTAZJA (PAJĄCZKI NACZYNIOWE)

Pajączki naczyniowe (teleangiektazja) to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również w dużej mierze objaw przewlekłej niewydolności żylnej (z ang. CVI- chronic venous insuffciency). Swoją nazwę zawdzięczają kształtom przypominającym pajęczą sieć. Mogą mieć barwę niebieską, fioletową, purpurową lub czerwoną. Teleangiektazje najczęściej występują na kończynach dolnych, ale mogą również pojawić się na całym ciele.

Pierwszym stadium powstania rozszerzonych naczyń krwionośnych jest bardzo silne zaczerwienienie. Następnie, kiedy te zmiany mijają, na skórze pozostaje wyraźnie rozszerzone i wypełnione krwią naczynie krwionośne. Najczęstszymi przyczynami powstawania pajączków są predyspozycje genetyczne (przyczyna pierwotna), zaburzenia hormonalne lub wpływ czynników zewnętrznych takich jak ekspozycja na słońce (promieniowanie UV), gwałtowne zmiany temperatur, promieniowanie czy nadużywanie alkoholu. Oczywiście stosowanie przez dłuższy czas niektórych leków (tabletek antykoncepcyjnych) również sprzyja temu procesowi.

Już we wczesnym wieku skóra może ujawniać predyspozycje do powstawania pajączków, np. w okresie dojrzewania objawem tego może być częste rumienienie się, natomiast najbardziej widoczne zmiany zaczynają się pojawiać około 20 roku życia. Rozszerzone naczynka mogą występować przy każdym typie cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa.

Niestety z wiekiem częstość występowania pajączków znacznie wzrasta i już około 80% kobiet w wieku 60 lat zmaga się z tym problemem.
Ważnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu teleangiektazji jest częste i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej.
Podczas chodzenia, biegania czy jazdy na rowerze, aktywność fizyczna – praca mięśni ułatwia odpływ krwi z nóg, czego nie obserwujemy podczas stania.

Kiedy zaobserwujemy u siebie występowanie „pajączków” powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza w celu stwierdzenia przyczyny ich powstawania, a także poddać się diagnostyce w celu wykluczenia przewlekłej niewydolności żylnej (USG Doppler). Po wykonaniu wszystkich tych czynności specjalista zaproponuje nam odpowiedni sposób leczenia tego defektu.

W gabinecie Laserlab Medica wykonujemy zabiegi zamykania naczyń laserem neodymowo-yagowym (Nd-Yag). Laser ten z bardzo dobrym efektem zamyka pajączki naczyniowe na twarzy, nogach oraz na każdej innej części ciała np. na dekolcie lub klatce piersiowej. Efekty zabiegu są trwałe – większość usuniętych naczynek nie pojawia się powtórnie. Znacząca większość zmian naczyniowych ulega zamknięciu już przy pierwszym zabiegu. Inne mogą wymagać powtórzenia zabiegu, nawet do 3-4 sesji.

wpis_blog_pajaczki_naczyniowe

Pomimo iż osoby z widocznymi pajączkami naczyniowymi mogą odczuwać liczne dolegliwości, takie jak uczucie zmęczonych nóg, obrzęk tkanek o różnym nasileniu i charakterze, to jednak najczęstszą przyczyną zgłoszenia się do lekarza specjalisty są względy estetyczne.