Lekarz czy kosmetolog

specjalisty lekarza
DO JAKIEGO SPECJALISTY SIĘ WYBRAĆ?

Atrakcyjny, nienaganny wygląd to marzenie wielu z nas i poniekąd już wymóg naszych czasów. Specjaliści z branży urodowej otwierają drzwi swoich gabinetów i zapraszają chętnych do skorzystania ze swoich usług. Zanim jednak umówimy się na wizytę w konkretnym gabinecie, warto zastanowić się, czy oddać się w ręce kosmetologa czy też lekarza medycyny estetycznej. Podejmując tak ważna decyzję dobrze jest wiedzieć czym tak naprawdę różnią się te dwie profesje i dlaczego w niektórych przypadkach lepiej jest oddać się pod opiekę lekarza?

KWESTIA WYKSZTAŁCENIA

Podstawową kwestią, która różni lekarza i kosmetologa, jest wykształcenie. Lekarz medycyny estetycznej musi ukończyć sześcioletnie studia medyczne, po których przychodzi czas na roczną rezydenturę, a następnie poświęcić kilka lat na kształcenie się w wybranej specjalizacji. Kosmetologiem z kolei może zostać osoba, która ukończyła kierunkowe studia licencjackie lub magisterskie na Uniwersytecie Medycznym, lub w innej szkole wyższej, zarówno państwowej, jak i prywatnych. W trakcie nauki studenci kosmetologii zyskują wiedzę w zakresie tworzenia specjalnych preparatów do pielęgnacji skóry oraz wykonywania prostych zabiegów, takich jak ujędrnianie i oczyszczanie skóry.

JAKIE SĄ KOMPETENCJE KOSMETOLOGA?

W kompetencjach kosmetologa leżą zabiegi nieinwazyjne. U tego specjalisty możemy bezpiecznie poddać się zabiegom utrzymującym młody wygląd skóry, poprawić jej kondycję, ujednolicić koloryt, załagodzić podrażnienia czy też usunąć powierzchowne niedoskonałości. Bardzo często zdarza się, że kosmetolodzy podejmują się wykonywania bardziej skomplikowanych zabiegów wymagających specjalistycznej wiedzy, dużej ostrożności i odpowiedzialności, jak na przykład wstrzykiwania pod skórę kwasu hialuronowego. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że w związku z dużą inwazyjnością, zabiegi takie wykonywane przez osoby, które nie studiowały medycyny i nie posiadają specjalistycznej wiedzy jaką posiadają lekarze niosą za sobą zwiększone ryzyko powikłań.

JAKIE SĄ KOMPETENCJE LEKARZA?

W kompetencjach lekarza leżą zabiegi takie jakie wykonuje sam kosmetolog, jak i te bardziej skomplikowane, które wymagają głębszej ingerencji w skórę. Jeżeli więc ktoś chce wyglądać młodo i zatrzymać skutki starzenia skóry, zredukować zmarszczki, usunąć blizny, znamiona, pozbyć się żylaków, czy wyleczyć nadpotliwość to powinien udać się do lekarza, a nie do kosmetologa. Należy wiedzieć że najbardziej popularne zabiegi, takie jak wypełnianie ust lub policzków kwasem hialuronowym, czy wstrzykiwanie botoksu, może wykonywać tylko i wyłącznie specjalista medycyny estetycznej. Ma na to ogromy wpływ zarówno większe doświadczenie jak i zdobyta wiedza w trakcie studiów, dzięki temu ryzyko ewentualnych powikłań jest o wiele mniejsze.

Zanim zdecydujemy się na zabieg mający na celu poprawę naszej urody, zwłaszcza ten bardziej inwazyjny, powinniśmy dokładnie sprawdzić gabinet, w którym odbędzie się zabieg oraz pracujących w nim specjalistów. Oddając się w ręce lekarza należy pamiętać iż ukończone studia i wiedza jaką posiada pozwoli nam spodziewać się najlepszych efektów, a ryzyko wystąpienia powikłań będzie zminimalizowane.