Leczenie migreny toksyną botulinową

migrena

LECZENIE MIGRENY

bóle głowy są bardzo częstą dolegliwością i dotykają około połowy społeczeństwa.
Bóle głowy dzielimy najogólniej na dwa rodzaje – pierwotne (samoistne) i wtórne. Bóle pierwotne to bóle o nieznanej przyczynie. Zaliczamy do nich migreny, bóle klasterowe i napięciowe bóle głowy. Bóle wtórne zaś to bóle spowodowane zmianami w obrębie mózgu, zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego lub towarzyszące innym chorobom np. internistycznym i reumatologicznym.
Migrena stanowi jedną z najczęstszych form samoistnego bólu głowy. Nie stwarza bezpośredniego zagrożenia życia, jednak może uniemożliwić normalną pracę, a nawet wykonywanie codziennych czynności. Migrena charakteryzuje się silnym i nawracającym bólem, który przeważnie obejmuje jedną stronę głowy (strony mogą się zmieniać), najczęściej towarzyszą jej takie objawy, jak mdłości, zawroty głowy, nadwrażliwość na hałas i problemy żołądkowe. Ze względu na objawy towarzyszące bólowi głowy migrenę podzielono na pięć kategorii, z których dwie najważniejsze to migrena bez aury i migrena z aurą.

Migrenę bez aury można rozpoznać, jeżeli w ciągu całego życia u chorego wystąpi przynajmniej 5 napadów bólu głowy trwającego od kilku godzin do 3 dni i ból głowy ma co najmie 2 cechy spośród niżej wymienionych:

  • ból jest pulsujący,
  • ból jest średni lub bardzo silny
  • jest jednostronny,
  • zwiększa się w czasie zwykłej aktywności fizycznejPoza tym występuje co najmniej jedna z dwóch grup objawów towarzyszących takich jak nudności i(lub) wymioty, nadwrażliwość na światło i nadwrażliwość na dźwięk.
Znacznie rzadziej występuje migrena z aurą, polega ona na wystąpieniu nieprzyjemnych objawów, po których rozpoczyna się ból głowy. Objawy aury rozwijają się w ciągu co najmniej 5 minut i utrzymują do 60 minut.
Najczęściej występuje aura wzrokowa oraz czuciowa cechująca się uczuciem drętwienia i mrowienia. Objawy często lokalizują się w okolicy ust i rąk.
Inne rodzaje aury to zaburzenia mówienia, niedowład czyli osłabienie kończyn, czasami zaburzenia przytomności.
Jeżeli ból głowy występuje częściej niż przez 15 dni w miesiącu, z czego w ciągu co najmniej 8 dni wystąpił ból głowy typu migrenowego to taką postać bólów głowy nazywa się migreną przewlekłą. Migrena przewlekła jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego leczenia migreny zwykłej lub nadużywania leków przeciwbólowych. Występuje aż u 40% osób chorujących na migrenę.
Tradycyjne leczenie migreny przewlekłej opiera się przede wszystkim na profilaktyce. Polega ona na codziennym, regularnym przyjmowaniu leków do tego przeznaczonych. Niestety mimo właściwego leczenia, często bóle głowy nadal się utrzymują.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Zabieg jest skuteczny w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków pacjentów. U więcej niż połowy badanych dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości i siły.

CO TO JEST TOKSYNA BOTULINOWA

Toksyna botulinowa czyli jad kiełbasiany jest jedną z najsilniejszych trucizn występujących w przyrodzie (wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum). W medycynie stosowana jest od wielu lat. Oczywiście dawki stosowane w medycynie w celach leczniczych są niewielkie i nie powodują zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.
Leczenie toksyną botulinową jest bezpieczne oraz komfortowe. Lekarz podaje małe dawki toksyny podskórnie w ściśle kreślone miejsca na głowie. Ostrzykuje się czoło skronie, potylicę i mięśnie karku. Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji – powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy. Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po tygodniu od zabiegu i utrzymują się ok. 3-6 miesięcy.
Pomimo dużego bezpieczeństwa stosowania toksyny botulinowej mogą zdarzyć się przejściowe objawy uboczne w postaci nieznacznego bólu podczas iniekcji, zaczerwienienia lub małych krwiaków w miejscu wstrzyknięcia, czy nieznacznego przejściowego obrzęku tych okolic i bólu głowy kilka dni po ostrzyknięciu.Objawy uboczne toksyny botulinowej pojawiaja się bardzo rzadko i zawsze mają niewielkie nasilenie i są w pełni odwracalne.
Zapraszamy do skorzystania z naszego gabinetu 🙂 Pozwól sobie ulżyć i zapomnij o bólu.