Leczenie nadmiernej potliwości toksyną botulinową

karolina_stefaniak_botulina

Leczenie nadmiernej potliwości toksyną botulinową

botulina (Botox), choć wykorzystywana jest w medycynie estetycznej już od wielu lat, to jednak wciąż odkrywane są jej nowe zastosowania. Jednym z takich nowatorskich zastosowań botuliny jest dopuszczenie jej do leczenia nadpotliwości.

Jak botulina działa na nadpotliwość?

Botulina oddziałuje pośrednio na gruczoły potowe blokując wydzielanie neurotransmiterów odpowiedzialnych za przekazywanie sygnałów z nerwów do mięśni. Blokując sygnał z zakończeń nerwowych toksyna botulinowa hamuje nadmierne pocenie się nie uszkadzając w żaden sposób samych gruczołów potowych.

Czy forma leczenia nadpotliwości toksyną botulinową jest dla każdego?

Tak, niemal każdy może skorzystać z tej metody. Zabiegowi temu mogą poddać się nie tylko osoby cierpiące na uciążliwą nadpotliwość (hyperhidrosis) ale każdy, kto chce zmniejszyć jej naturalne skutki. Zabiegowi poddają się często osoby, dla których nienaganny wygląd w kontaktach z klientem czy publicznością jest bardzo istotny. Zabieg nie tylko pozwala uwolnić się od widocznych na ubraniu plam potu ale także od wiążącego się z tym nieprzyjemnego zapachu. Zasadniczo zabiegowi nie mogą poddać się tylko kobiety ciężarne i karmiące, osoby chorujące na miasthenia gravis i zespół Lamberta-Eatona oraz te które przyjmują niektóre leki.
Głównym efektem zabiegu jest bardzo znacząca redukcja wydzielania potu, szczególnie widoczna w przypadku pach, która trwa około 6 do 8 miesięcy. Dodatkowym efektem jest redukcja nieprzyjemnego zapachu związanego z nadmiernym poceniem się.

Które części ciała można poddać zabiegowi?

Praktycznie każda okolica ciała, gdzie pocenie się jest niepożądane może zostać poddana zabiegowi botulinowemu. W gabinetach medycyny estetycznej zdecydowanie najczęściej wykonywanym zabiegiem jest ten niwelujący nadpotliwość w okolicy pach. Pacjenci coraz częściej wybierają również zabiegi na czoło, gdzie potliwość pojawia się pod wpływem stresu. także Zabieg na stopy i dłonie, choć bywa nieco bolesny, także daje bardzo dobre efekty.

Czy z zabiegiem wiążą się skutki uboczne?

Zablokowanie gruczołów potowych na tak małej powierzchni skóry (pachy, dłonie) nie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Nie ma też ryzyka kompensacyjnego wzrostu potliwości skóry w innych obszarach. Jedynie w przypadku zabiegu na dłonie notowano przypadki przejściowego osłabienia siły mięśni, które ustępowało samoistnie po niedługim czasie.